Štítky

Anketa

Jak často navštěvujete tyto stránky?

Prohlédnout výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Frankie a Johnny

Divadelní kousek v Kalichu je veselý, občas vážný a taky naopak.o)

Naše hodnocení: Hodnocení - hvězdička - KOHodnocení - hvězdička - KOHodnocení - hvězdička - KOHodnocení - hvězdička - KOHodnocení - hvězdička - KOHodnocení - hvězdička - KOHodnocení - hvězdička - KOHodnocení - hvězdička - KOHodnocení - hvězdička - KOHodnocení - hvězdička - KO

Pokud vám název romantické komedie připomíná film, ve kterém zářili Al Pacino a Michelle Pfeifferová, je to v pořádku. Komorní divadelní cajdák pro dvě osoby je režisérem posunut trochu více k černé komedii, absurdnímu divadlu a šťavnaté koverzačce pro tři lidi.

 Vcelku banální a melodramatická story servíruje noční milostné setkání propuštěného trestance, jenž pracuje jako kuchař v restauraci, kde Frankie pro změnu dělá servírku. Postelové dobrodružství se změní ve slovní a citovou přestřelku láskou zblázněného Johnnyho k emočně zmatené a odtažité Frankie. Vzduchem lítají peprná slova, mluví se o konci a odchodu, ale vše samozřejmě skončí happyendem. Triviální příběh mileneckého páru tady jako svoji představu vypráví do étéru spíkr rušeného rádia. Tento rozhazovač bonmotů a cynických poznámek dokonce občas vstoupí mezi milence. A aby těch absurdit nebylo málo, jednou si moderátor vymění roli s Johnnym. A zřejmě v rámci demokracie a dramatické rovnováhy zkusí být i Frankie. Toto řešení je nejen zábavné, ale hlavně divadelně účinné a osvěžující. Frankie a Johny je především hrou o permanentím boji mužského a ženského pohledu na svět: samčího samolibého chlapství s ženskou nerozhodností a stěží maskovanou emotivností či zdrženlivostí. Nvotova inscenace je uvolněným a zajímavým ohledáváním obou pólů v podání Báry Munzarové, Martina Trnavského a Radima Nováka. 

Muži jsou tu trochu víc kašpaři a místy až karikují, ale o to více vyniká křehkost ženských citů. Právě v tomto kontrastu a herecké suverenitě jemně vyřezávající nevyzpytatelnost i umanost, která je typická všem milencům, tkví kouzlo inscenace.

Druhou devizu představuje humor. Právě někdy až cynická či lehce vulgární konverzace je tady prostředkem, který brání znetvoření kusu do melodramatického kýče.

Závěr:

Veselé je tady občas vážné a taky naopak. Frankie a Johnny je zábavnou, místy tklivou, hlavně však divadelně zručnou i herecky přitažlivou podívanou.

Převzato z: www.kultura.idnes.cz

Komentáře jsou uzamčeny.