Motto: Nejlepší přítel fotografa je odpadkový koš.o)
Kolik znáte lidí, kteří ve volném čase dělají sochy nebo komponují hudbu? Asi moc ne. A kolik znáte těch, co fotí? Kouzlo focení spočívá mimo jiné v tom, že stačí jenom zmáčknout spoušť a je to. Zdánlivě.
Prosincové číslo Čilichili bylo věnováno amatérské fotografii, a jelikož se považuji za jednu členku tohoto početného více či méně šíleného davu, nedá mi to a zprostředkovávám zkrácenou, upravenou, pro mě zajímavou a hlavně PRAVDIVOU anotaci tohoto čísla.o)
Digitální foťák dokáže spousty věcí, na které je analog krátký. Obrázek vidíte okamžitě na displeji, na malinké paměťové kartě můžete skladovat tisíce fotek a ty nepodařené bez váhání mazat. Ještě módnějším sociálním fenoménem jsou samozřejmě foťáky v mobilech. Mobil máte u sebe vždycky, a můžete tak zachycovat svůj život a okamžitě své obrázky posílat dál, a navíc můžete fotit, aniž by si vás někdo všiml.
Focení po domácku
Jdete ke známým na návštěvu a místo, abyste si povídali, pohřbí vás pod hromadu zoufale nudných, rozostřených a stejných fotek a u každé vesele hýkají! Mor na ně, na domácí fotografy! (Všem svým kamarádům a známým se mooooc omlouvám (oni ví za co) a sebekriticky přiznávám, že do této kategorie rovněž spadám i já (pro ty, co neví – domácí amatérská fotografka s nutkáním ukazovat své výtvory O.-))
Profesionální fotovybavení je čím dál levnější, prodávají se ho tuny. Se svými super zrcadlovkami ale fotíme stejně všichni pořád to samé. Mrkněte na seznam nejoblíbenějších fototémat.
Co s fotkami
FOTOBLOG, FLICKR, RAJČE….
Výborně! Fotograf, který své výtvory nastrká do virtuálního nekonečna a čeká, až si jich někdo všimne, patří do této nejméně otravné skupiny lidí. Hlavně ať nikomu neposílá e-mail s odkazy.o)
Stupeň otravnosti: *
Každému z umělcových přátel se informace o nových úlovcích ukáže na zdi. OK, to se ještě dá v klidu ignorovat.
Stupeň otravnosti: **
Člověk, který rozesílá svoje obrázky mailem, už většinou vyžaduje reakci. Tím překračuje pomyslnou míru fotografické slušnosti, ale ještě není třeba ho na místě zabít. Stačí prostá odpověď: „Díky, rád se na to jednou kouknu.“
Stupeň otravnosti: ***
DOMÁCÍ ČI FIREMNÍ PREZENTACE
Čím dál víc se rozmáhající šílenství, během nějž fotomaniak nažene skupinu bezbranných obětí k počítači či diaprojektoru a začne jim promítat své geniální šmouhy. Něco jako waterboarding.
Stupeň otravnosti: ****
VÝSTAVA VE SPOLUŽÁKOVĚ KAVÁRNĚ
Každý máme známé, a na některé máme i páky k tomu, donutit je k nesmyslům. Pověsit své nicneříkající fotky na veřejné prostranství je vrchol fotopýchy a mělo by to být soudně stíhatelné.
Stupeň otravnosti: Nezměrný
Jak utéct objektivům
Znáte to, nevinně si užíváte na party, pak je na pár hodin tma, a když se rozední, jsou vaše fotky vylepené všude po internetu. Tady je pár rad, jak takové prekérce uniknout.
1 ÚTĚK ZE SKUPINY
Snažte se vyhnout focení ve skupinách. Vznik hromadných fotek ve většině případů oznamuje radostný jekot (nikdo přesně neví proč). Když tedy někdo v okolí začne řvát, snažte se co nejrychleji odsunout pryč. Toto pravidlo mimochodem platí univerzálně, i když se nechcete vyhnout focení.
2 BRAŇTE SE ÚTOKEM
Noste s sebou na mejdany foťák a vždy, když vás někdo vyfotí, cvakněte ho rychle taky. Pak se na něj výhružně zadívejte, významně poklepávejte na kameru a mumlejte fráze jako „Fejsbuk“, „fotošop“ a „znám e-mail tvý starý“.
3 NEZAVÍREJTE VÍČKA
Nikdy, opravdu NIKDY se neodvažujte během mejdanu usnout.
4 PŮJČ MI FOŤÁK
V krajních případech se dá použít taktika „půjč mi ten foťák, ať se mrknu, jak tam vypadám,“ následovaná taktikou „jé, vono se to vymazalo“.
Aby byl výsledek ještě lepší
1)KRUCIÁLNÍ RADA ZNÍ
Jděte blíž! My víme, že máte sedmisetnásobný zoom, ale když i vy sami uvidíte svůj objekt zblízka, dokážete ho vyfotit z mnohem zajímavějších úhlů.
2)ZKONTROLUJTE POZADÍ
Není úplně OK, když vašemu modelu vyrůstá z hlavy strom….ovšem někdo fotí s tímto záměrem…
3)DRŽTE LINKU
Mějte objektiv v jedné rovině s objektem. Vyhnete se tak obrázkům plešatějících temen a dvojitých brad.
4)DEJTE TOMU HLOUBKU
Mějte něco v popředí. Když máte objekt dále od objektivu, je fajn mít v popředí rozostřené něco. Třeba hlavu kolemjdoucího, větev, nebo hlavu kolemjdoucího na větví. Dodá to fotce hloubku, a když jste šikovní, tak i perspektivu.
5)HLÍDEJTE SI SVĚTLO
Světlo dělá fotku. Málo i moc ho škodí.
6)VYPNĚTE SI BLESK
Pokud nefotíte angorské králíky, používejte ho jen v nezbytných případech. Radši si nastavte foťák na větší citlivost. Anebo – když už musíte s bleskem – experimentujte s nastavením. Fotky cvaknuté delším časem v sychronizaci s první nebo druhou lamelou závěrky vykouzlí nádherné světlo a zajímavé pohybové efekty.
7)NEJDŘÍVE FOŤTE, PAK KONTROLUJTE
Nekoukejte po každé fotce, jak to dopadlo. Jednak je lepší displeji moc nedůvěřovat a jednak vás to bude rozptylovat a váš objekt se bude nudit. A hlavně – stoprocentně propásnete ten nejdůležitější okamžik. Jasná výhoda pro analogové fotografy.
8)NEJDŮLEŽITĚJŠÍ NA ZÁVĚR
Klidně ignorujte všechny chytré rady. Foťte, jak uznáte za vhodné, teď je to moderní a můžete říct, že děláte moderní umění.
Rozhovor s majitelem fotolabu.o)
http://www.cilichili.cz/temata/deticky-zviratka-acertovy-obrazky-34.html
Zdroj: upraveno z www.cilichili.cz
Komentáře