Štítky

Anketa

Jak často navštěvujete tyto stránky?

Prohlédnout výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Adina

Hra Adina vypráví o herecké hvězdě první republiky, ženě ohromné krásy i intelektu, navždycky však poznamenané stínem – důvěrnými styky s Němci v protektorátním státě.

Naše hodnocení: Hodnocení - hvězdička - KOHodnocení - hvězdička - KOHodnocení - hvězdička - KOHodnocení - hvězdička - KOHodnocení - hvězdička - KOHodnocení - hvězdička - KOHodnocení - hvězdička - KOHodnocení - hvězdička - KOHodnocení - hvězdička - KOHodnocení - hvězdička - KO

Obsah:

adina

Filmová scenáristka, autorka předlohy k filmu Zapomenuté světlo, Čechoameričanka Milena Jelínková, vychází z vlastního životopisu jedné z největších českých filmových hvězd Adiny Mandlové. Snaží se postihnout příběh velké slávy, talentu a krásy a zlomových okamžiků v českých dějinách 20. století, které prověřovaly lidské charaktery i mravní postoje. Výjimečný osud Adiny Mandlové mimořádně dramaticky zrcadlí v obecnější rovině herecké prostředí i národní povahu.

Málokdy jsem respektovala zvyky, mravy, zákony a náboženství společnosti, často jsem ignorovala i city jednotlivců, kteří mi stáli v cestě za novým cílem a novým dobrodružstvím,“ přiznala Mandlová v autobiografii Dneska už se tomu směju. Nepřátele si udělala i svým smyslem pro ironický humor a suverénním vystupováním.

Její úspěch ve filmu a bohémský život byl zdrojem pomluv, před nimiž se v květnu 1943 pokusila uniknout sňatkem s komunistickým malířem Zdeňkem Tůmou, který ale týž rok spáchal sebevraždu. Ač o její přízeň stály desítky vlivných a bohatých mužů, zamilovala se Mandlová do ženatého herce, komunisty Vladimíra Šmerala. Dítě, jež s ním čekala, se narodilo mrtvé krátce poté, co dotočila v roce 1944 svůj poslední film v Čechách – komedii Sobota.

Těsně před koncem války dostala od přítele radu, aby jela ošetřovat nemocné tyfem do Terezína. Odmítla s tím, že si „za pět minut dvanáct nebude něco žehlit“. Její hrdost a pomluva, že za války měla poměr se státním tajemníkem K. H. Frankem, ji stály tři měsíce vězení a veřejné odsouzení. V roce 1947 se provdala za pilota RAF Joea Knighta (původně Moravák Josef Kočvárek) a odešla do Londýna, kde získala britské občanství.

V roce 1949 se vdala znovu, tentokrát za milionáře. Ale ani toto manželství, během něhož se léčila ve Švýcarsku z tuberkulózy, se nevydařilo. Porozumění našla až u módního návrháře, homosexuála Bena Pearsona, jehož si vzala v roce 1954 a s nímž žila až do jeho smrti v roce 1991. Jen díky němu překonala krizi po pokusu o sebevraždu, k níž sáhla zejména kvůli nevydařenému návratu k milovanému povolání – v Anglii hrála jen párkrát v televizi a na divadle vytvořila pouze dvě role.

Jednu nabídku dostala v roce 1966 z Prahy – na hlavní roli v muzikálu Hello Dolly. Kvůli všudypřítomné Státní bezpečnosti a nevraživosti kolegyň roli ale nakonec odmítla. Do Čech se Mandlová vrátila v roce 1991 a téhož roku 16. června ve své vlasti zemřela.

V hlavní roli představení režiséra Martina Stropnického účinkuje Veronika Žilková.

S použitím pramenů Divadla Na Vinohradech a ČTK.

Zdroj: www.colourplanet.cz

Komentáře jsou uzamčeny.